За інформацією: Суспільне.
21 листопада — День Гідності та Свободи, присвячений зокрема борцям Євромайдану. Наприкінці 2013 та на початку 2014 років у Миколаєві розгорнули Євромайдан на перетині вулиць Соборної та Адміральської, де щодня збиралися від ста до тисячі однодумців. Вони виступали проти призупинення процесу вступу України до ЄС.
Спогадами про тодішні події з кореспондентами Суспільного поділився голова обласної організації "Народний рух України" Юрій Діденко.
За його словами, після побиття силовиками студентів у Києві по всій Україні виникли стихійні протести, в тому числі й в Миколаєві.
"Ми вперше вийшли тут. У той день поштовхалися з поліцією: вони там не давали, забороняли, намагалися перешкодити Майдану. Протест студентів, які вийшли за євроінтеграцію — спусковий гачок, який запустив незворотні процеси нашого розриву з Російською імперією, чи з "совєтською" імперією, чи з Росією", — згадує Діденко.
"Після того, як ці процеси почалися, стало зрозуміло, що зворотного шляху, як Україна має бути ЄС — немає".
Голова обласної організації «Народний рух України» Юрій Діденко. Миколаїв, 21 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Юрій каже, під час акцій кожен з учасників мав змогу виступити зі своєю промовою.
"Ми до багатьох, до всіх відносилися толерантно. На жаль, ця толерантність привела до нас цю війну. Після подій Євромайдану якраз багато таких гасел, які потрібно було втілити в життя у 1990-х роках. Тоді ми б не мали б оцих проблем, які сьогодні є із Росією", — вважає чоловік.
Учасники Майдану у Миколаєві, 2014 рік. Юрій Кошковський
Попри холодну погоду люди збиралися на акції. Хода від вулиці Соборної (у ті часи — Радянська) до пам’ятника "Єдина Європа" відбувалася раз на тиждень, пригадує Юрій.
"Ми вирішили в формі постійного мітингу — каву робили. Тут так у нас воно якось, знаєте, по-українськи, по-людськи було завжди, так щиро, добродушно. Практично не було провокаторів. Зима 2014 року, вона така була сніжна. Я пам'ятаю, як ми, один похід до пам'ятника В'ячеслава Чорноволу, там сантиметрів так 15-20 снігу намело і ми так борсалися. Нас багатенько людей було, десь до 100 людей, так ми так по вулицях", — каже він.
Події Революції Гідності у Миколаєві. Архів Юрія Діденка
За словами Юрія Діденка, характерним для миколаївського Євромайдану було те, що на масові акції приходили люди з різними політичними поглядами.
"Багатьох людей, які були активістами, на жаль, уже сьогодні немає: або вони загинули на фронті, бо ті, хто приходив на Євромайдан, то були дійсно справжні патріоти. До символіки державної була така не нетерпимість на Євромайдані. Тут у нас дуже часто такі випадки були, що приходили, щось намагалися відірвати ту синьо-жовту стрічку. Але я думаю, що це все в минулому, ми обов'язково переможемо. Слава Україні!", — сказав голова обласної організації.
Натовп в Миколаєві під час Євромайдану. Архівне фото
Антимайданівців у Миколаєві розігнали у ніч проти 8 квітня 2014 року та розібрали їхній наметовий табір, говорить Юрій Діденко. Євромайдан у Миколаєві тривав 92 дні.
Що відомо про Революцію гідності
- 21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи — одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.
- Наприкінці 2013 та на початку 2014 років в Україні почались масові протести проти політики тодішньої влади та відмову від європейської інтеграції. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників.
- Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 року, внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.
Читати ще
Читати ще
«Народження дитини з малою вагою — це не вирок»: як неонатальний центр у Миколаєві допомагає передчасно народженим дітям
Читати ще
Третя декада місяця: на Миколаївщині діятиме графік відключень світла
Читати ще
«Навіки в строю»: у селищі на Миколаївщині відкрили Алею слави на честь загиблих воїнів