США мають список із 50 критичних мінералів, з них близько 20 є на території України.
Про це DW розповів директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк, передає Укрінформ.
Він уточнив, що корисні копалини, про зацікавленість у доступі до яких говорить Дональд Трамп, називаючи їх «рідкісноземельними металами», насправді належать до групи критичних мінералів.
«У геологічній службі США є список "critical minerals", куди входить наприклад літій. Так от, якщо говоримо про цю групу критичних мінералів, то в Україні справді є їхні запаси і цікаві родовища. У США, наприклад, список критичних мінералів містить 50 назв. У нас із цих 50 є близько 20 мінералів», — уточнив фахівець.
Передовсім, ідеться про критичні мінерали, які умовно відносять до акумуляторної групи, а також — напівпровідникові. Це дві ключові групи, без яких неможлива сучасна економіка — ні оборонне, ні сучасне цивільне виробництво, зокрема виготовлення мікрочипів.
«І в Україні є елементи цих двох критичних груп. У нас є літій, графіт і марганець. Це три ключові компоненти «батарейної» групи. У нас є і критичні мінерали «напівпровідникової» групи: галій і германій… У мілідозах їх використовують для виробництва сучасних мікрочипів. Також у нас є гафній і силіцій, стратегічні конструкційні матеріали, такі як титан, цирконій, ванадій, фосфор. Якщо говоримо про рідкісноземельні метали, — це вісмут, кадмій і так далі», — деталізував Власюк.
При цьому оцінити справжні масштаби запасів цих мінералів керівник Укрпромзовнішекспертизи не береться. Адже вони все ще мало розвідані.
«Дуже точної ретельної розвідки, яка б проводилася за міжнародними стандартами, до цього часу проведено не було. У нас є дані ще розвідки, яка робилася в радянські часи при розробці руд, і є деяка розвідка, проведена вже в українські часи. За переліченими елементами справді є запаси серйозні й у гарному вигляді», — запевнив фахівець.
Читайте також: Зеленський сам запропонував Трампу доступ до копалин: Це не тільки про безпеку, а й про гроші
За його словами, йдеться про два-три перспективні родовища літію. Щоправда, одне з них розташоване на кордоні Донецької області, в районі активних бойових дій. Але найбільше родовище літію — на Кіровоградщині.
«В Україні ці родовища достатньо багаті, щоб ми могли включитися в глобальний світовий ланцюг з постачання цих матеріалів», — переконаний Власюк.
Укрпромзовнішекспертиза — провідна українська компанія в галузі маркетингу та експертних оцінок зовнішньоекономічних контрактів.
Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин та потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого врегулювання.
Фото: Privat