Прем'єр-міністр Денис Шмигаль висловив сподівання, що угода про надра між урядами України та США буде підписана протягом найближчої доби.
Про це глава уряду повідомив в телеефірі, передає Укрінформ.
"Сьогодні перша віцепрем'єр-міністр Юлія Свириденко на шляху до Вашингтона. Ми доопрацьовуємо вже остаточні деталі з нашими американськими колегами. Дійсно, це стратегічна угода про створення інвестиційного фонду, партнерського. Це дійсно рівноправна, гарна, міжнародна угода про спільні інвестиції в розвиток і відновлення України між урядом США та урядом України. Щойно будуть доопрацьовані всі остаточні деталі, найближчим часом, я сподіваюсь, протягом найближчої доби угода буде підписана і відповідно ми отримаємо перший крок", — сказав він.
За словами Шмигаля, після цієї угоди буде підписання ще двох технічних документів про безпосереднє створення інвестиційного фонду і його фінансування та наповнення.
Глава уряду також поінформував про деталі угоди. За його словами, вона передбачає створення інвестиційного фонду в Україні з розподілом часток управління і часток, які будуть вносити сторони, "50 на 50". Внески здійснюватимуться в грошовій формі. Водночас американська сторона зможе зараховувати нову військову допомогу для України як внесок до цього фонду.
Читайте також: Угода про надра: Шмигаль розповів про нові домовленості зі США
"Україна зберігає за собою контроль над всіма ресурсами. Тобто — надра, інфраструктура, природні ресурси не є частиною або умовою цього фонду, цієї угоди. Україна лише здійснює внесок з нових ліцензій, з нової ренти на корисні копальні", — зауважив він.
Глава уряду наголосив, що жодні борги та допомога, яка надавалась Україні до підписання цієї угоди, не є предметом цього документу. За його словами, у документ увійдуть лише нова допомога або нові грошові внески.
"Дуже важливо, що цей фонд протягом 10 років інвестує в розвиток і відновлення України, української економіки. Це можуть бути як капітальні інвестиції у створення підприємств, у розвиток видобутку корисних копалин, так й угоди про викуп тієї або іншої продукції українського виробництва за правилами "take-or-pay", — сказав він.
Також угода звільняє сторони від оподаткування і мита. Водночас вона передбачає, що американська сторона бере на себе зобов'язання залучати інших міжнародних партнерів або приватний бізнес до роботи з підтримки цього фонду.
Читайте також: Спільний фонд України та США зможе інвестувати у розробку родовищ та інфраструктурні проєкти — Качка
Шмигаль додав, що документ не зможе зашкодити вступу України до ЄС та її євроінтеграційним зобов'язанням. Окрім цього, США визнають внесок України у глобальну безпеку через згадку Будапештського меморандуму.
Як повідомляв Укрінформ, видання Bloomberg із посиланням на поінформованих співрозмовників зазначало, що представники уряду України та США можуть підписати угоду про корисні копалини вже сьогодні, 30 квітня.
17 квітня українська й американська сторони підписали меморандум, який підтверджує спільне прагнення укласти взаємовигідну угоду про економічне партнерство між двома країнами. Безпосередньо угода ще потребує фіналізації та ратифікації парламентами обох країн.