Україна і ЄС із 6 червня повернуться в торгівлі до регуляторних норм, передбачених Угодою про асоціацію, що обмежують, зокрема, обсяги агропродукції, яку наша країна може постачати на європейський ринок.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу. про це у Брюсселі під час пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС заявив Чеслав Секерський — міністр сільського господарства та регіонального розвитку Польщі, яка головує в Євросоюзі,
«З нами був міністр сільського господарства України (Віталій Коваль – ред.). Ми обговорили відкритість європейських ринків з 6-го червня, тому що автономні торгівельні заходи (АТЗ), які були представлені минулого року, на той час вичерпають термін дії. Тож ми повертаємося до Угоди про асоціацію, яка надає не таке велике відкриття європейського ринку, як це відбувалося за умовами АТЗ», — сказав польський урядовець.
Він нагадав, що країни-члени та ЄС в цілому з початку війни зробили багато для підтримки України, і хочуть продовжувати надавати допомогу. Разом з цим, зазначив міністр, не можна ціною такої допомоги обтяжувати лише одну категорію європейських працівників — фермерів. Наразі Україна і Єврокомісія продовжують переговори щодо визначення умов торгівлі після завершення дії АТЗ.
Читайте також: Україна — Євросоюзу: Ми не просимо торговельних привілеїв, нам потрібне партнерство
«Ми маємо серйозні проблеми у відносинах між ЄС і Україною. Експорт в ЄС є важливим джерелом надходжень для українського бюджету, а також для фінансування оборони. Ми маємо чітке бачення, що Україна потребує допомоги та має її отримати, такими є висновки глав держав та урядів. Але ми маємо дещо різні погляди, яким чином ця допомога має фінансуватися. Фінансовий тягар не має лягати лише на одну професійну групу – на фермерів. Тобто, не може бути повної відкритості у цьому», — зазначив Секерський, зауваживши, що ситуація на аграрному ринку залежить від багатьох факторів, у тому числі від якості та обсягів продукції.
Вартість виробництва в Україні, за його словами, є низькою, а обсяги виробництва – значними.
«Ми переконані, що у цих переговорах ми маємо все це враховувати. Ми маємо підтримувати Україну, але не за рахунок конкурентоспроможності європейського сільського господарства, зокрема у сусідніх з Україною країнах», — наголосив польський міністр.
Також він заявив, що предметом переговорів між Україною і ЄС має бути дотримання стандартів якості продукції та реформи у сільському господарстві. Приведення української продукції у відповідність до стандартів ЄС, на переконання Секерського, є питанням не лише конкурентоспроможності, але й захисту європейських споживачів.
Читайте також: Україні потрібне продовження взаємовигідних умов торгівлі агротоварами з ЄС — Коваль
«Коли настане час торгівлі за Угодою про асоціацію, на європейський ринок буде потрапляти менше української продукції, ніж за умовами АТЗ. Не є таємницею, що переговори між Європейською комісією та Україною тривають. Вони на початковій стадії. Але саме Єврокомісія має компетенцію вести переговори про торгівлю», — резюмував Секерський.
Як повідомлялося, режим автономних торговельних заходів для України, запроваджений після початку повномасштабного вторгнення Росії, двічі продовжувався на річний термін. Чинний режим спливає 5 червня без продовження.