Україна є життєво важливою складовою європейської безпеки — Домбровскіс

У сучасних умовах, коли в Європі палає війна високої інтенсивності, ЄС може та повинен взяти на себе більшу відповідальність у забезпеченні власної безпеки й оборони, і вирішальну роль в цій оновленій системі європейської безпеки відіграє Україна.

Про це сьогодні у Вашингтоні під час виступу на спільній «Весняній зустрічі — 2025» Світового банку та МВФ заявив єврокомісар з питань економіки та продуктивності, імплементації та спрощення Валдіс Домбровскіс, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні, в часи, коли війна високої інтенсивності палає на нашому континенті, є чітке розуміння, що Європа може і повинна взяти на себе більшу відповідальність за власну безпеку. Вона має нести свою частину навантаження, поряд із союзниками по НАТО, та зокрема, зі Сполученими Штатами. Ми також віддані підтримці України у її боротьбі проти російської агресії, і будемо її продовжувати до досягнення справедливого й тривалого миру. Україна є центром у європейських підходах до безпеки, вона є життєво важливою складовою у європейського щита безпеки». – наголосив представник Європейської комісії.

Він зауважив, що Європейський Союз починає більш скоординовано діяти у забезпеченні власної безпеки й оборони, і президент Трамп був правий у тому, що Європа має взяти на себе більшу відповідальність у цих зусиллях.

Єврокомісар нагадав, що у 2014 році в Уельсі союзники по НАТО погодилися перервати багаторічну тенденцію зі зниження оборонних витрат, та збільшити оборонні бюджети до показника у 2 відсотки від ВВП протягом десяти років. Деякі європейські країни, хоча й не всі, поставилися до цього дуже серйозно.

Лише минулого місяця Європейська комісія представила план переозброєння Європи – ініціативу Rearm Europe (Готовність 2030), яка стимулює інвестиції в розвиток європейських оборонних спроможностей та оборонної промисловості. Ця програма дозволить додатково залучити в європейський оборонний сектор 800 мільярдів євро, та збільшити середні показники оборонних витрат країн ЄС від 2 до близько 3 відсотків від ВВП.

Деякі європейські держави, такі як Польща й країни Балтії, вже перевищили показник оборонних витрат у 3 відсотки, та готові робити навіть більше, за необхідністю. Нещодавно масштабний пакет інфраструктурних інвестицій в оборону в обсязі 500 мільярдів євро ухвалила Німеччина. Все це, за словами Домбровскіса, є свідченням фундаментальних змін у європейській безпеці.

Читайте також: У часи кризи Європа спирається на п’ять переваг демократичного устрою — Домбровскіс у Вашингтоні

«Росія має вже певний слід в історії відкритих та прихованих атак проти своїх сусідів, – Молдова на початку 90-х, Грузія у 2008 році, Крим та Донбас у 2014 році, напад на всю Україну у 2022 році. Росія не приховує своїх намірів щодо здійснення атак проти країн НАТО. Це реальність, перед якою ми постаємо на Східному фланзі Європи. Ми не можемо винагороджувати Росію за такого роду поведінку. Історія вчить нас, що демонстрація сили й рішучості є найкращим шляхом, щоб стримати агресію. Ми будемо робити саме це», — наголосив Валдіс Домбровскіс.

Як вже повідомлялося, у «Весняній зустрічі — 2025» Світового банку та Міжнародного валютного фонду бере участь представницька урядова делегація України на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.

Джерело

Довідковий Миколаїв