Для України після виборів у США дуже важливо мати стратегії виживання для кожного з можливих сценаріїв, вважає голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Про це вона сказала в коментарі Укрінформу під час візиту до Нью-Йорка, де взяла участь у низці заходів у штаб-квартирі ООН з обговорення порушень Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях України.
Зі зміною адміністрації США «сценарії можуть бути різні», – вважає правозахисниця. «І до кожного сценарію ми повинні мати стратегію – як нам вижити», – сказала вона, додавши, що українців чекає «одна із найстрашніших зим».
«Який буде сценарій, ми точно не знаємо. Але ми точно маємо бути готові до кожного з них», – наголосила вона, маючи на увазі перспективи американської підтримки. – Ми не маємо чекати на те, що хтось зробить все за нас. Ми маємо бути готові до того, що ситуація може дуже змінитись».
Правозахисниця розповіла, що відвідала штаб-квартиру ООН перед голосуванням у Третьому комітеті Генасамблеї ООН, а згодом в самій ГА оновленої резолюції «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь».
«По-перше, для нас важливо допомогти зібрати якомога більше голосів за проєкт документа. По-друге, ми вважаємо, що Організація Об’єднаних Націй має бути активнішою в питаннях повернення цивільних заручників», – зазначила Скрипник.
Читайте також: США не припинятимуть зусиль для покарання за злочини Росії у війні проти України — Держдеп
За її словами, група українських правозахисників працювали у Нью-Йорку для залучення країн до звільнення з російського полону українських заручників. Ця тема порушувалася наприкінці минулого місяця на Міністерській конференції з людського виміру Формули миру в Монреалі, нагадала правозахисниця.
«Ми пропонували, щоб різні країни опікувалися певними групами цивільних заручників, – сказала вона. – Це можуть бути жінки, люди похилого віку, діти тощо. Намагаємося максимально залучити країни до реального звільнення цивільних».
Читайте також: Чи існує «імунітет» РФ щодо відшкодування збитків: Верховний суд дав правову позицію
Скрипник наголосила, що однією з найважливіших заходів було обговорення в штаб-квартирі ООН ситуації з правами людини на ТОТ за участю представників різних держав, а також зустріч з делегаціями Євросоюзу, де розглядалися конкретні потреби, що можуть бути надані країнами ЄС на національному рівні, розслідування воєнних злочин РФ на території Україні, шляхи поліпшення українського законодавства для захисту потерпілих від війни.
Як повідомляв Укрінформ, українські правозахисниці – Скрипник, а також голова української правозахисної організації «Альменда» Марія Суляліна та експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська – у п’ятницю взяли участь у заході в штаб-квартирі ООН щодо порушення Росією прав людини на ТОТ, де розповіли про воєнні злочини РФ проти цивільного населення.
Цього року українська делегація підготувала оновлений проєкт резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь».
Нагадаємо: наприкінці жовтня в канадському Монреалі відбулася дводенна тематична конференція щодо четвертого пункту української Формули миру «Звільнення полонених і депортованих осіб». У заході взяли участь представники близько 70 держав та міжнародних організацій.
Фото: Володимир Ільченко, Укрінформ