Забруднення ґрунтів через бойові дії: Миколаївщина зазнала мільярдних збитків

За інформацією: Суспільне.

На Миколаївщині внаслідок бойових дій і обстрілів ґрунти зазнали значного хімічного забруднення небезпечними речовинами. Для дослідження цієї проблеми та розробки плану відновлення земельних ресурсів область приєдналася до проєкту Програми розвитку ООН.

Про це кореспондентам Суспільного повідомив заступник начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної військової адміністрації Дмитро Мац.

У рамках дослідження зібрали зразки ґрунтів у різних районах області, щоб визначити рівень забруднення й розробити методи його очищення. Заступник начальника управління екології Дмитро Мац повідомив, що зразки ґрунту на Миколаївщині були зібрані в травні та жовтні 2024 року. На основі цих проб фахівці спостерігають за змінами в рівні забруднення та наявністю небезпечних речовин у ґрунтах.

"По одному аналізу ми не можемо робити висновки, але якісні тенденції наявності забруднюючих речовин у ґрунтах ми вже можемо простежити", — каже чоловік.

Заступник начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської обласної військової адміністрації Дмитро Мац поруч з уламками від снарядів. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Мац зазначив, що вже спостерігаються певні тенденції щодо забруднення, які пов’язані з наслідками вибухів і розташуванням військових позицій у межах області.

Карта Миколаївщини за типами ґрунтів. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За словами дослідника з агрохімії та ґрунтознавства агролабораторії Михайла Троїцького, вибухи значно впливають на екологічний стан ґрунтів, знищуючи органічні складові, зокрема гумус і мікроорганізми.

"Наступне забруднення — це хімічне забруднення. Адже бойові частини всіх засобів, які на нас летять — це так звані леговані сталі", — говорить він.

Дослідник з агрохімії і ґрунтознавства агролабораторії Михайло Троїцький. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Це спричиняє руйнування структури ріллі, що уповільнює природне самовідновлення ґрунтів. Крім цього, важкі метали, що містяться в снарядах, таких як свинець, хром, нікель та марганець, потрапляють у ґрунт, завдаючи шкоди довкіллю та здоров’ю.

Проби ґрунтів. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Екологиня та кандидатка технічних наук Інна Тимченко повідомила, що під час досліджень ґрунту в громадах, які піддавалися обстрілам або де велися бойові дії, виявлено перевищення рівня таких речовин, як фосфор і арсен (миш’як).

"Зокрема один зі зразків ми брали у Каштановому сквері і листя каштана для дослідження. Також тут був арсен, знову таки перевищення фосфору, сірки", — говорить жінка.

Екологиня та кандидатка технічних наук Інна Тимченко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Тимченко зазначила, й на інших місцях у Миколаєві концентрація цих елементів в окремих випадках перевищувала норму в 2-2,5 раза, що свідчить про масштабність проблеми хімічного забруднення.

Для відновлення забруднених ґрунтів застосовуються різні методи. Михайло Троїцький пояснив, що одним із способів є біоремедіація — використання рослин, здатних накопичувати небезпечні речовини, які потім утилізують як відходи.

"Можуть переводити ось ці важкі метали у нерозчинні форми. Тобто, як то кажуть, законсервувати явище", — говорить Троїцький.

Карта проаналізованих територій агролабораторією. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Інший підхід передбачає застосування хімічних меліорантів, що перетворюють важкі метали в нерозчинні форми, фактично "консервуючи" їх у ґрунті. Також можуть використовуватися біологічні препарати, які сприяють очищенню земель.

Директорка насіннєвого господарства та голова комісії Миколаївської облради з питань аграрної політики Надія Іванова зазначила, що сільгоспвиробники не повинні залишатися наодинці з проблемою забруднення.

"Це має бути комплексний підхід, аби не сказати: "Ні, не можна, ви втрачаєте землю, ви втрачаєте право користуватись, вона не годна". Але ми вам ніякої альтернативи, ніяких пропозицій не даємо", — говорить директорка.

Директорка насіннєвого господарства та голова комісії Миколаївської облради з питань аграрної політики Надія Іванова. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Для цього, за її словами, необхідна державна підтримка, яка включала б забезпечення насінням та технікою для вирощування рослин, що сприяють очищенню земель.

У селі Киселівка приватний підприємець Сергій Каушан показав місця, де залишилися розбиті позиції російських військ біля його поля.

"Дуже багато було металу, заліза цього недоброго на моєму полі. Тому що воно сто метрів від мого поля, саме лінія фронту".

Приватний підприємець Сергій Каушан поруч з уламками від вибухівки. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Село Киселівка також одне з місць, де взяли проби ґрунту для визначення ступеня забруднення небезпечними речовинами.

За словами виконувача обов’язків першого заступника начальника Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу Андрія Кузюка, на середину листопада 2024 року збитки земельних ресурсів Миколаївщини, завдані бойовими діями, оцінюються у 42 мільярди 69 мільйонів гривень.

Читати ще

Читати ще

Укрзалізниця запустила новий рейс з Миколаєва через громади Херсонщини

Довідковий Миколаїв