Замість МСЕК: як і де на Миколаївщині працюватимуть експертні комісії

За інформацією: Суспільне.

Президент Володимир Зеленський 30 грудня підписав закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕКМедико-соціальна експертна комісія — заклад у системі охорони здоров'я, який визначає, чи потрібно надати людині інвалідність) з 1 січня 2025 року, а натомість працюватимуть експертні комісії у кластерних і надкластерних лікарнях. Вони оцінюватимуть відповідно до критеріїв міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я. На Миколаївщині такі команди працюватимуть у понад п'яти лікарнях.

Хто формує експертні комісії, який алгоритм їхньої роботи та що робити пацієнту — про це йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Серед проблем, з якими стикаються військові, котрі зазнали тяжких поранень і мають встановити інвалідність чи втрату працездатності — це відсутність покрокової інформації про те, як пройти лікарську комісію та отримати відповідний статус. Сюди ж додаються черги під кабінетами, пакет документів, бар'єрність будівель тощо.

Реформа МСЕК стартувала з січня 2025 року та буде впроваджуватися поетапно. Особистий лікар допоможе обрати заклад з експертною командою відповідно до профілю захворювання.

Читати ще

Читати ще

Реорганізація МСЕК. Миколаївський центр медико-соціальної експертизи приєднають до обласної лікарні

Виконувачка обов'язків начальника управління охорони здоров'я Миколаївської обласної військової адміністрації Ірина Ткаченко каже, експертні комісії створювалися згідно з постановою Кабміну №1338, де прописане положення про ці комісії, порядок та критерії, по яких направляється пацієнт на оцінювання.

На Миколаївщині експертні команди діятимуть в обласній клінічній лікарні і її філіях, обласному центрі онкології, обласному центрі психічного здоров'я, ЛШМДЛікарня швидкої медичної допомоги, лікарнях № 3 та № 5 у Миколаєві, а також у Баштанській, Вознесенській та Первомайській районних лікарнях.

"Лікарі працюють в експертній команді протягом року. Через рік учасник команди має право змінитися. До складу входять фахівці за напрямком. Єдина умова, що лікар повинен пропрацювати в стаціонарі не менше одного року", — розповідає Ірина Ткаченко.

Список відповідних фахівців затверджували разом з Міністерством охорони здоров'я. До складу експертних команд не мають права долучатися лікарі, які обіймали посади голів медико-соціальних експертних комісій, які вчинили корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення і мають судимість за вчиненням будь-якого умисного кримінального правопорушення, пояснює Ткаченко.

Документи, що подавали пацієнти у паперовій формі до МСЕК, протягом грудня 2024 року були передані у вищезазначені лікувальні заклади для оцифровування. Далі, людині телефонують з лікарні, призначаючи час і дату консультації.

"Створені такі умови, що лікарі експертної команди до моменту оцінки пацієнта не мають фактично даних — який пацієнт буде на оцінюванні. Тобто його персональних даних немає. Вони їх отримують за декілька хвилин до процесу оцінки. Щоб забезпечити від будь-яких корупційних складових", — інформує вона.

В. о. начальника управління охорони здоров’я Миколаївської ОВА Ірина Ткаченко. Суспільне Миколаїв

Зокрема, під час оцінювання пацієнт може бути як самостійно, так і зі своїм представником, якщо в цьому є певна потреба. Також пацієнт може зафіксувати процес в аудіо- чи відеоформаті, про це зазначено в постанові Кабміну.

На Миколаївщині станом на третє січня 2025 року вже зареєстровано понад дві тисячі людей, які йтимуть на первинний огляд комісії. Згодом й ті, хто має "строковий" термін інвалідності, каже Ткаченко. Повторному оцінюванню не належать люди, які мають безстрокові документи з відповідним статусом. Їх можуть переоглянути у двох випадках: або за бажанням пацієнта, або за рішенням суду.

На базі Миколаївського обласного центру онкології створили чотири експертні команди, розповів виконувач обов'язків головного лікаря Максим Безносенко. За два місяці підготовки заклад отримав понад 200 паперових справ. Зі слів посадовця, далі є три напрямки оцінювання:

  • Без участі пацієнта, якщо лікарям достатньо інформації для того, щоб він не їхав з віддалених громад Миколаївського району.
  • За участі пацієнта, якщо він і уповноважена особа бажають бути присутні при розгляді справи.
  • Мобільний виїзд, коли комісія приїжджає до помешкання пацієнта.
  • "Поки що ми отримували дані, які були направлені на МСЕК у паперовому вигляді. А з першого січня особистий лікар встановив онкологічний діагноз і вважає, що пацієнт може отримати групу — відправляє в електронному вигляді на нашу електронну пошту (документи — ред.). Наш адміністратор дивиться, чи відповідають документи. І визначає з датою проведення комісії", — розповідає Максим Безносенко.

    Що відомо про ліквідацію МСЕК

    • Кабінет міністрів 12 листопада 2024 року схвалив два законопроєкти, що регламентують соціальні послуги та страхові виплати у межах реформи Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
    • 15 листопада 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонання осіб".
    • Президент Володимир Зеленський 18 листопада підписав законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК).
    • Служба безпеки України підозрює керівницю обласного центру медико-соціальної експертизи Миколаївської облради у корупційних схемах для військовозобов’язаних, які уникають проходження служби. Про обшуки 22 жовтня повідомила пресслужба СБУ. Слідчі під час обшуків виявили у жінки понад 450 тисяч доларів та колекцію ювелірних виробів, які вона переховувала за різними адресами.

    Читати ще

    Читати ще

    На Миколаївщині на місцях для хрещенських купань чергуватимуть рятувальники

    Читати ще

    Миколаївські десантники удвох взяли у полон 14 російських військових під час штурму

    Читати ще

    У Миколаєві перекинулась автівка: троє пасажирів отримали травми

    Довідковий Миколаїв