За інформацією: Суспільне.
На Миколаївщині планують створити новий ботанічний заказник "Баратівський". Мета — зберегти виявлені тут унікальні степові рослини, занесені до Червоної Книги України та червоного регіонального списку.
Як і коли планують створити заказник — дізнавались кореспонденти Суспільного.
За словами головної спеціалістки Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА Марини Романенко, створити ботанічний заказник планують вже в цьому році. За попереднім задумом він буде розташований вздовж річки Інгулець між двома селами — Баратівкою та Гречанівкою.
"Пройдено перший етап — це складання клопотання землекористувачем, яким виступає територіальна громада. Далі потрібно замовити проєкт створення заказника. Це будуть проєктні документи, де визначається режим і більш детально природоохоронна цінність, далі знову відбувається погодження. І приймається рішення обласною радою про створення", — розповідає Марина Романенко.
Головна спеціалістка Управління екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА Марина Романенко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Зі слів посадовиці, нині шукають джерела фінансування.
"Наразі площа природно-заповідного фонду у нас на Миколаївщині становить трохи понад 3 відсотків від загальної території області. В Україні це 7 відсотків, а за Стратегією збереження біорізноманіття в Європі вона має сягати 30 відсотків", — каже Романенко.
Станом на початок травня на Миколаївщині зареєстровано 157 обʼєктів природно-заповідного фонду.
Майбутній новий ботанічний заказник «Баратівський». Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Жителька Баратівки Марія Цуркан каже, схвалює ідею створення заказника, однак, на її думку, площа заповідної території має бути більшою, ніж заплановані майже 66 гектарів.
"Цей заказник — не лише для нас, а й для наших дітей, для онуків. Треба, щоб заказник цей був навіть за Гречанівкою. Адже навіть "рашисти" ходили тут і запитували, хотіли хати купувати. Казали: "У вас така природа — гарна", — розповідає Марія Цуркан.
Марія Цуркан. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Зі слів жінки, на території балки багато рослин, деякі з них — рідкісні. Наприклад, ковила волосиста, занесена до Червоної Книги України.
"От ковила росте там, де ніколи не було пахоти, цілини. Як тільки десь порушилося — ковили немає. В моєму дитинстві, в 60-х роках ковили тут не було. Ймовірно, пташки занесли насіння. І зараз ковили в нас багато", — говорить Марія.
Ковила волосиста, яка занесена до Червоної Книги України. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Підтримує створення природоохоронної зони й ще одна жителька Баратівки Анжела.
"Я не чула про це, але ідея гарна", — каже Анжела.
Астрагал – занесений до регіонального червоного списку. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Створення заказника "Баратівський" після досліджень ініціювали представники Української Природоохоронної групи, звернувшись до місцевої влади.
"На лист ми надали відповідь приблизно вже як місяць тому. Чекаємо відповіді й подальші кроки від громадської організації. Як вони планують далі це все здійснювати. Оскільки у нас немає тут людей з таким досвідом", — говорить працівник сільської ради Георгій Биков.
Працівник сільської ради Георгій Биков. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
За словами експерта Української природоохоронної групи Віктора Скоробогатова, на місці майбутнього заказника виявлено 130 видів судинних рослин та 30 лишайників. Деякі з них занесені як до Червоної Книги України, так і регіонального списку рідкісних рослин, що й стало підставою для ініціювання створення заказника.
"Серед видів, які занесені до Червоної Книги України тут виявлено тюльпан Шренка. На Миколаївщині є близько 25 місць зростання цього виду, більшість з яких або знищені або порушені. Також тут зростає Ковила волосиста, ковила Лессінга, сон лучний, шафран сітчастий", — розповідає Віктор Скоробогатов.
Сон лучний. З особистого архіву Віктора Скоробогатова
Серед регіонально рідкісних — зокрема, астрагал, ефедра та карликові півники, каже Скоробогатов. Після створення заказника, буде ряд обмежень, за порушення яких передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність.
"В межах заказника буде заборонено знищення і пошкодження рослин, які там охороняються, пошкодження ґрунтового покриву — тобто розорювання, створення будь-яких додаткових ґрунтових доріг", — говорить експерт.