Збільшення видатків на оборону може значно підштовхнути економічне зростання та промислову базу Європи, якщо кошти будуть спрямовані на високотехнологічне озброєння.
Як передає Укрінформ, такого висновку дійшли експерти Кільського інституту світової економіки, які оприлюднили доповідь «Зброя і зростання: Економічні наслідки нарощування оборони».
Аналітики інституту підрахували, що валовий внутрішній продукт може зрости на 0,9 -1,5% за рік, якщо уряди підвищать щорічні видатки на оборону з 2% ВВП (що є наразі метою НАТО) до 3,5% і перейдуть від закупівель зброї, розробленої та здебільшого виробленої в США, до власних інновацій.
Дебати про здатність Європи захищатися набули нової гостроти після того, як Росія розпочала повномасштабну війну проти України у 2022 році. Багато країн збільшили військові бюджети, при цьому витрати ЄС трохи не дотягували до цільового показника НАТО у 2% ВВП у 2024 році. Втім, генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що Європа витрачала «значно більше 3%» під час холодної війни, а президент США Дональд Трамп навіть запропонував нову ціль – 5%.
На підставі дослідження в галузі макроекономіки, включаючи аналіз продуктивності, державних фінансів, оборони та миру, а також економічної історії (від конфліктів у 19 столітті до воєн США в Афганістані та Іраку) Кільський інститут заперечує поширений компроміс «зброя чи масло». Більше грошей, праці та сировини традиційно спрямовується на військові потреби не повністю за рахунок приватного споживання, стверджують автори доповіді.
Читайте також: Росія за три місяці виробляє стільки боєприпасів, скільки всі союзники по НАТО протягом року — Рютте
Успіх урядів у підтримці приватної діяльності в галузі ОПК залежить від низки факторів. Зазначається, що заростання ВВП буде нижчим, а можливо і негативним, якщо збільшення видатків на оборону фінансуватиметься за рахунок вищих податків. Натомість європейські уряди повинні брати позики для фінансування будь-яких тимчасових додаткових витрат або збільшення постійного бюджету, оскільки купувати дорожче, ніж обслуговувати та підтримувати системи зброї. Окрім того, деякі дані свідчать про те, що видатки на оборону мають найбільший економічний ефект під час рецесії.
Найважливіше для європейських урядів — забезпечити, щоб більше видатків на оборону залишалося в регіоні. Близько 80% оборонних закупівель зараз надходять від постачальників за межами ЄС. Але лише внутрішнє виробництво може спричинити так звані технологічні переливи для інших галузей і підвищення продуктивності, завдяки чому витрати на оборону створюють значну економічну активність з кожним витраченим євро.
«Якщо Європа зможе розробити наступне покоління оборонних технологій та іншої зброї вдома, а не купувати їх у США, економічні наслідки додаткових витрат на оборону можуть вийти далеко за межі короткострокових фіскальних мультиплікаційних ефектів і підштовхнути зростання в середньостроковій перспективі. Збільшення європейських витрат на оборону з трохи менше 2% ВВП до 3,5% зараз коштуватиме приблизно 300 мільярдів євро на рік. Але дослідження показує, що ця сума також може створити подібний обсяг додаткової економічної діяльності, якщо її правильно витратити на розвиток європейських можливостей», — зазначив президент Кільського інституту Моріц Шуларік.
Наступне покоління озброєнь вимагатиме переорієнтації європейської політики досліджень і розробок (НДДКР). Як зазначено в так званому звіті Драгі про європейську конкурентоспроможність минулого року, США виділяють 16% своїх військових видатків на дослідження та розробки, що в абсолютних цифрах удесятеро більше, ніж 4,5% в ЄС. У Кільській доповіді вказується: є докази того, що перелив НДДКР у приватний сектор означає, що збільшення військових витрат на 1% ВВП підвищує довгострокову продуктивність на чверть відсотка.
Читайте також: Члени НАТО в Європі та Канада торік інвестували в оборону $485 мільярдів — Рютте
Окрім того, успіху вдалося досягти, якби європейські країни організовували та фінансували військові витрати на рівні ЄС. Закупівлі, організовані на загальному рівні, сприятимуть подвійному пошуку від багатьох європейських постачальників для підтримки конкуренції та поширення досвіду, зазначається в доповіді.
Як повідомляв Укрінформ, міністр оборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що питання підвищення витрат на оборону до 5% ВВП для країни НАТО наразі не стоїть на порядку денному, але те, що 2% замало, зрозуміло всім.