Збирають врожай після бойових дій: на Миколаївщині родина фермерів в умовах війни веде сільське господарство

У селі Біла Криниця, що на Миколаївщині, родина фермерів відновлює своє господарство після втрат через бойові дії у 2022 році. Станом на 15 жовтня 2024-го Володимир і Марина Ємець збирають урожай овочів, зокрема рубають капусту.

Детальніше про свою діяльність під час великої війни фермери розповіли кореспондентам Суспільного.

Марина Ємець каже, збитки господарства внаслідок бойових дій 2022 року близько чотирьох мільйонів гривень. Це розбиті будівлі господарства, потрощена техніка, втрачені врожаї.

За словами подружжя, завдяки допомозі міжнародних гуманітарних організацій, насамперед "Mercy Corps", у господарстві відновили чверть техніки та майна, встановили та вже користуються теплицею.

"Ми придбали трактор та причіп за грантові кошти, а також оприскувач, машину для посадки розсади, і косу для обкосу городів від бур’янів. Також у плані відбудови будинку зареєструвалися у програмі "єВідновлення" та отримали перший транш", — розповідає жінка.

Фермерка Марина на фоні теплиці у своєму господарстві. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Трактор, придбаний за грантові кошти. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Уламки снарядів, знайдені на території фермерського господарства. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Причеп у полі фермерського господарства. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

У 2023 році поле було вкрите бур’янами, а чоловік Володимир, виносив з ділянки залишки російських снарядів і ракет, каже подружжя. У 2024 році на двох гектарах вирощують традиційні для господарства овочі — капусту, перець і помідори.

"Цей рік був дуже з погодними умовами напружений: сильна спека, тому дуже важко росли наші рослини. Перець дав відповідний врожай, але весь потенціал не видав. Так само і помідори, які ми сьогодні посадили, а завтра був приморозок, і вони померзли. Але все одно дещо ми встигли зібрати. А зараз активно реалізуємо середню капусту, яка придатна для квашення, соління, тушкування", — каже Марина.

Перець, який вирощують Марина та Володимир. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Капуста, яку вирощують Марина та Володимир. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Поле врожаю. Фото: Федір Бондар/Суспільне Миколаїв

Одружилися Марина та Володимир у 1993 році. Володимир говорить, все, що стосується техніки та обробки городу, його відповідальність, а решта — дружини.

"Ну, в плані такому, десь щось типу нового, то вона. Я більше так, на землі працювати, по вирощуванню, по всьому такому", — розповідає чоловік.

Фермери Марина та Володимир Ємець. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Сама фермерка каже, не цурається того, що все своє життя прожила у селі.

Я і є сільська жінка – я народилася і все життя прожила в селі, і не цураюся цього. Марина Ємецьфермерка

Марина Ємець каже, раніше 27 років працювала вчителькою молодших класів, стала фермеркою після закриття школи у 2018 році. Попри війну, вона викладає онлайн у вільний від роботи час.

Читати ще

Читати ще Зруйновані склади та техніка: як на Миколаївщині попри руйнування діє сільськогосподарський кооператив

Читати ще Жнива соняшника на Миколаївщині: як погода вплинула на врожайність

Читати ще Сівба озимих культур на Миколаївщині: засіяно 90 тисяч гектарів пшениці, ячменю, жита та ріпаку