Питання щодо проведення виборів в Україні вже вкотре порушує Росія, про що є чимало інформації.
Проте проведення виборчого процесу досі залишається неможливим як через законодавство, так і через велику кількість питань та викликів із гарантування безпеки та демократичності цього процесу. Про це заявив Президент Володимир Зеленський у рамках форуму «Україна. Рік 2025», передає кореспондент Укрінформу.
«Питання виборів піднімала Російська Федерація. Про це є чимало інформації. Питання виборів почало активно звучати сьогодні в Сполучених Штатах Америки, і це не стало для нас секретом. Проте жодного разу наші партнери не піднімали це питання», — зазначив він.
Зеленський вважає, що ця нова хвиля розмов про вибори може бути небезпечною і може стати тиском на Україну.
Глава держави зауважив, що, якщо б ми зараз і проводили вибори, то безпека була б головним пріоритетом, «адже для демократичних виборів ми повинні гарантувати їх безпеку і демократичну ситуацію в державі, щоб ці вибори потім були визнані».
Читайте також: Зеленський: 4% і реальні 65% довіри українців — це серйозна різниця
Президент також звернув увагу на те, що проведення виборів під час війни, коли значна частина населення не зможе взяти участь у голосуванні, є надзвичайно складним.
«Як люди будуть голосувати під час війни? Як будуть голосувати люди на фронті, якщо вони не можуть повернутися додому? Я не розумію, як це може бути можливим. Окрім того, це все суперечить українському законодавству та Конституції. Але найголовніше — це безпека. Як можуть голосувати військові? Вони не можуть. Як можна організувати нормальні вибори в умовах війни?» — емоційно сказав Зеленський.
Президент нагадав, що сьогодні вночі армія РФ запустила по території України 267 дронів — «це, безумовно, показує, чого насправді хоче Росія, і абсолютно не співвідноситься з її нібито бажанням завершити війну».
«Що буде з голосуванням у Сумській та Харківській областях? Що відбудеться в Куп'янську, де людей евакуюють? Як це буде організовано? Чи можуть люди, які знаходяться за кордоном, голосувати? Як ми будемо готувати інфраструктуру для голосування? Хто буде спостерігати за виборами на фронті? Яка кількість спостерігачів зможе приїхати і чи захочуть вони приїхати, наприклад, в Покровськ? І тут ми стикаємось із важливими питаннями: чи буде це справедливе голосування, якщо велика частина населення не зможе взяти участь через війну? Або ми повинні вирішити, що певний кілометраж від територій бойових дій, де не будуть проходити вибори… але ж там теж живуть люди! Ми не можемо зробити, щоб десь люди не голосували, це недемократично, це неправильно», — підкреслив Зеленський.
Він зазначив, що організація виборів на тимчасово окупованих територіях є ще однією важливою проблемою, оскільки Росія може спробувати контролювати виборчий процес.
Глава Української держави нагадав, що за законом неможливо провести вибори під час дії воєнного стану, а його навмисне скасування для проведення голосувань призведе до того, що більшість військових повернеться з фронту, щоб віддати свій голос, а Росія може цим скористатись у військових цілях.
«Ця вся ситуація, інформаційні меседжі, які ми чуємо звідусіль, вказують на те, що ми повинні враховувати всі ризики. І, на жаль, деякі з наших партнерів поширюють дезінформацію. Я не вірю, що президент Трамп сам так вважає. Я не хочу в це вірити, оскільки для нас важлива стратегічна підтримка наших партнерів. Саме тому я називаю це дезінформацією», — додав Президент.
Як повідомляв Укрінформ, президент США Дональд Трамп виступив із новими заявами щодо необхідності проведення виборів в Україні.
Цього тижня Дональд Трамп необгрунтовано розкритикував Президента України Володимира Зеленського. Багато міжнародних лідерів і політиків, зокрема й у США, не погодилися з такими оцінками.