Президент Володимир Зеленський заявив, що майбутня Угода про копалини має бути вигідною і Україні, і США. Він наголосив, що нікому не вдасться натиснути на нього у цьому питанні.
Про це глава держави повідомив під час спілкування з журналістами, передає Укрінформ.
"Якщо ми говоримо про партнерство і паритет, ми говоримо, що ми партнери, і у нас буде такий фонд, і це супер. І ми хочемо 50/50. Так давайте і вкладати 50/ 50. Ти хочеш 50/50? Так. А в чому пріоритет Сполучених Штатів? В тому, що ми це робимо на нашій землі. І це абсолютно нормально. Ти приносиш технології, ми даємо цей видобуток, ми вкладаємо разом гроші. Робочі місця, виробництво. Наші люди заробляють, ваші компанії, які з такими технологіями, яких немає в Україні. Всі. І з цього можна зробити успіх. І угода буде серйозною, і вона буде ратифікуватись у парламенті. Я просто захищаю те, що належить Україні. Вона повинна бути вигідна і Сполученим Штатам Америки, і Україні. Це правильно", — сказав Зеленський.
У цьому контексті він розкритикував підхід міністра фінансів США Скота Бессента до укладання цієї угоди.
"Я вважаю, проблеми Бессента в його підході. І те, з чим він приїхав, він сказав: "ви зараз повинні це підписати". Я приховувати не буду — у мене є різні риси, як і у кожної людини. Мої колеги знають, що стукати пальцем по договору і казати, "зараз треба підписати” — на це я міг тільки сказати йому "припиніть стукати пальцем і давайте говорити предметно". Напевне, він очікував іншого діалогу, але я не вважаю Україну третьосортною країною. Я вважаю, що ми маємо спілкуватись на рівних, незважаючи на те, що я Президент, а він не президент. Я вважаю, що він громадянин Америки, я — громадянин України. І ми повинні поводитись, поважаючи один одного”, — зазначив глава держави.
Читайте також: Зеленський запевнив, що Україна готова платити за пакети американської допомоги
Він також повідомив, що перша зустріч переговорних команд, яка запланована у Вашингтоні стосовно цієї угоди, буде технічною.
"Це буде одне з обговорень. Важливе. Тому що ми будемо готові говорити про засади, на яких готові ґрунтувати майбутній договір. Це технічна група, на чолі буде, скоріш за все, заступник міністра економіки Качка. І будуть представники інших міністерств”, — додав Президент.
Як повідомляв Укрінформ, делегації України і США планували підписати двосторонню угоду про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови 28 лютого. Це мав бути рамковий документ, надалі країни зобов’язувалися працювати над договором про створення Інвестиційного фонду відбудови, який потребуватиме ратифікації з боку Верховної Ради. Проте угода не була підписана. Згодом США представили розширений варіант цієї угоди. Як заявили в Офісі Президента України, угода між Україною та Сполученими Штатами Америки про рідкоземельні метали вже опрацьовується українською стороною. Вона не має суперечити законодавству та інтересам України. Водночас в документі не йдеться про безпекові гарантії з боку партнерів.