Зростання податків для ФОПів: як це впливає на підприємців Миколаївщини

За інформацією: Суспільне.

З 1 січня 2025 року в Україні збільшується оподаткування для підприємців усіх чотирьох груп. Зокрема ФОПи першої, другої та четвертої груп мають платити 10 відсотків військового збору, а третьої групи — один відсоток. У 2024 році на Миколаївщині зареєстрували 7497 фізичних осіб-підприємців, припинили діяльність 6109 ФОПів. Станом на початок січня загалом зареєстровано серед платників податків 53589 фізичних осіб-підприємців.

Про це кореспондентам Суспільного повідомила завідувачка сектору інформаційної взаємодії головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області Крістіна Платовська.

За словами керівниці миколаївського осередку руху "SaveФОП" Еліни Кошелєвої, до 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці сплачували єдиний соціальний внесок за бажанням, тепер це обов’язково.

"З’явилось нове оподаткування — вірніше воно було, але воно в рази збільшилося. Підприємці першої, другої та четвертої груп мають сплачувати військовий збір 10 відсотків, а раніше було набагато менше (до першого січня 2025 року сплачували 1,5 відсотка — ред.). Це для другої групи ФОПів приблизно 800 гривень. І так в сумі, якщо це все взяти, то це велика сума для малого бізнесу", — розповідає Еліна Кошелєва.

Керівниця миколаївського осередку руху «SaveФОП» Еліна Кошелєва. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Дарія Ковалева вісім років має сімейний бізнес — кав’ярню на одному з миколаївських ринків. Її підприємство належить до третьої групи оподаткування. За 2023 рік вона заплатила 8300 гривень податків, за 9 місяців 2024 – 9 з половиною тисяч. З її слів, цього року додатково до 5 відсотків податку з обігу почне платити 1 відсоток військового збору.

"Скільки він буде в грошах я не знаю, тому що постійно збільшується ціна закупки, ми намагаємося тримати ціну для наших клієнтів сталою. І це за рахунок нашого прибутку. Видатки змінюються весь час. Змінюється оплата за електрику, оскільки ми платимо як промисловість. Змінюється оренда, змінюється вартість товару", — говорить підприємниця.

Підприємниця Дарія Ковалева. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Власник меблевої фабрики Валентин Бєльський каже, що сума сплачених його підприємством податків за 2024 рік — близько одного мільйона 400 тисяч гривень. Цього року військовий збір для фабрики зріс з півтора до п’яти відсотків.

"Ми змушені приймати рішення: або підвищувати ціни, або віддавати частку прибутку свого для того, щоб конкурувати. Але наші постачальники вже прийняли остаточне рішення і нам повідомили, що вхідні ціни на матеріали, комплектуючі зростають від п'яти до семи відсотків, тому що більшість з них працюють через фізичних осіб-підприємців, а їх торкнулося напряму", — розповідає Валентин Бєльський.

Власник меблевої фабрики Валентин Бєльський. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Водночас, зазначає Бєльський, підприємство може регулювати суми сплачуваних податків.

"Наприклад, залишаючи гроші в обігу, купуючи основні засоби виробництва, ми були змушені придбати генератор, і це немала сума — близько 700 тисяч гривень ми вклали у додаткове обладнання. Таким чином, ми не виводимо гроші як свій власний дохід, і вони не обкладаються податком на дохід, на прибуток, а також зберігається ПДВ. Але неможливо постійно займатися збільшенням виробничих ресурсів".

Працівник фабрики обробляє деталі меблів. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

Кандидат економічних наук Олексій Мірошниченко говорить, причини підвищення податків зрозумілі — війна, знищені підприємства, недостатні відрахування до бюджету. Але, на думку економіста, це не призведе до зростання бюджетних доходів, зокрема, тому що частина підприємців можуть перейти у "тінь", а також новий податковий тягар виллється у підвищення цін.

"Планується додаткове надходження до бюджету від підвищення цих ставок — у першу чергу військового збору — близько 140 мільярдів. Але є проблема в тому, що за рахунок інфляційних процесів реальна грошова маса і витрати, у першу чергу на оборону, не зростуть, бо піднімуться ціни, і ми не зможемо забезпечити якісне зростання можливостей", — розповідає Мірошниченко.

Довідковий Миколаїв