Зупинка грантів: понад 70 установ та громадських організацій Миколаївщини залишилися без підтримки USAID

За інформацією: Суспільне.

Серед реципієнтів на Миколаївщині, які втратили фінансування від Агентства федерального уряду США USAID, опинилися обласні, міські, сільські та селищні ради, комунальні установи, медзаклади та енергокомпанії, фермерські господарства, медіа. Виділення коштів на всі проєкти без винятків після директиви Держдепу про аудит призупинили на 90 днів. Для частини підприємств це спричинило закриття проєктів і скорочення персоналу, деякі ж запевняють, що на їхню діяльність це не вплинуло.

Перелік реципієнтів опублікувало видання Економічна правда.

Основні напрямки проєктів, які фінансувало USAID стосувалися: демократії та прав людини, економічного розвитку, критичної інфраструктури, охорони здоров'я та гуманітарної допомоги. За даними Секретаріату Кабінету міністрів та сайту USAID, на 31 грудня 2024 року в Україні діяли 39 програм USAID, загальний бюджет яких становив 4,28 млрд доларів.

Установи та організації з Миколаївщини були залучені до 13 проєктів:

  • Проєкт "Демократичне врядування у Східній Україні". Отримувачі: Миколаївська міська територіальна громада, Миколаївська міська рада;
  • Проєкт "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)". Отримувачі: Баштанська міська рада, Березнегуватська селищна рада, Вознесенська міська рада, Галицинівська сільська рада, Снігурівська міська військова адміністрація, Шевченківська сільська рада, Широківська сільська рада;
  • Проєкт "Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування (ГОВЕРЛА)". Отримувачі: Миколаївська обласна військова адміністрація, Миколаївська міська рада, Новоодеська та Первомайська міські ради, Доманівська, Казанківська, Кривоозерська, Веселинівська, Воскресенська та Врадіївська селищні ради, Вознесенська та Південноукраїнська міські ради, Арбузинська, Березанська, Братська, Бузька, Вільнозапорізька, Володимирівська, Єланецька, Коблівська, Мигіївська, Мостівська, Первомайська, Прибужанівська, Синюхино-Брідська, Софіївська, Степівська, Широківська сільські ради.

За цим проєктом мав розпочати роботу у січні 2025 року "Фонд розвитку міста Миколаєва". За словами директора організації Михайла Золотухіна, 27 січня отримали лист з вказівкою призупинити роботу. Проєкт мали реалізувати у восьми громадах Миколаївщини та десятьох Одещини, його вартість — 8 мільйонів гривень.

"Проєкт передбачає діагностування ситуації з місцевим самоврядуванням, ефективності форм безпосереднього народовладдя — наскільки влада чує громадян і налагодження взаємодії між ними", — сказав Золотухін.

"Дуже сподіваюсь, що цей проєкт все ж стартує, сподіваюсь, що за три місяці отримаємо згоду на його реалізацію".

Директор ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» Михайло Золотухін. Фото з особистого архіву Михайла Золотухіна

За проєктом, реалізація якого планувалася на 14 місяців, мають створити майданчики для громадянської активності у громадах.

  • Проєкт "Молодь як провідник української національної ідентичності". Отримувачі: Первомайська, Шевченківська, Галицинівська сільські ради;

За цим проєктом Первомайська селищна військова адміністрація планувала створити молодіжний простір, розповів начальник СВА Максим Коровай, оскільки низку навчальних закладів у громаді зруйновано внаслідок війни.

"Вчора мав розмову ось саме по цьому проєкту з однією зі співорганізаторів по нашій громаді, то ми дійшли згоди, що все ж таки не втрачаємо комунікацію, підтримуємо наших діточок, нашу молодь і пишемо заявки на інші проєкти для того, щоб як тільки ці програми свою роботу відновлять, будемо вже мати на руках проєктні пропозиції, а це 50 відсотків успіхів", — розповів Максим Коровай.

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За його словами, співпрацювали з USAID і над іншими проєктами, проте, якщо фінансування не поновлять, шукатимуть додаткові можливості.

"У разі довгої заморозки будемо шукати інших партнерів, інших донорів: з Данії, або Франції, або інші країни зможуть свій вектор уваги приділити ось саме на оці такі проєкти, які ми вже більше ніж наполовину реалізували", — сказав Коровай.

  • Проєкт "Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)". Отримувачі: Організація водокористувачів "Інгулецька", ФГ "Колос" (Білозірка, колишній Вітовський район);
  • Проєкт "Програма Місії USAID в Україні "Врожай". Отримувачі: Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування "Всеукраїнська асоціація громад", індивідуальні фермери, університети, науково-дослідні установи, організації водокористувачів, сільськогосподарські асоціації, національні та місцеві громадські організації, обласні та місцеві адміністрації та інші реципієнти;
  • "Медійна програма в Україні". Кошти на її реалізацію отримували: ГО "Миколаївський центр журналістських розслідувань", АТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України", ПП "Николаевские новости", "Преступности НЕТ", "МикВісті" тощо.

Завдяки фінансовій підтримці донорів з США під час повномасштабного вторгнення низка миколаївських медіа мала змогу продовжувати свою роботу і зберігати фінансову стабільність. За словами головної редакторки видання "МикВісті" та регіональної представниці ІМІІнститут масової інформації Катерини Середи, у Миколаєві впав рекламний ринок, відповідно і дохід ЗМІ від реклами знизився.

"У Миколаївській області багато медіа, в тому числі онлайн-медіа, вони отримували так чи інакше підтримку від донорів, які пов'язані з США. Це допомагало медіа втриматись, зберігати певну фінансову стабільність, тому що глобально це невеликі кошти. Але це внесок в їхню спроможність", — сказала Середа.

"Тим більше сьогодні ми бачимо і питання податкового навантаження і на бізнес, і в тому числі й на медіа, які є підприємствами".

Редакція МикВісті. Фото надане редакцією

"Місцеві медіа, зокрема сайт Преступности НЕТ, з якими я спілкувалася, видання МикВісті, отримували такі гранти, які на сьогодні залишилися без цієї підтримки. Ми бачимо, що МикВісті звернулися до своїх читачів по допомогу і відкрили збір, який допоможе їм зберегти співробітників і протриматися якийсь період", — розповіла Катерина Середа.

Редакція газети "Миколаївські новини" отримувала допомогу від USAID з 2022 року. До великої війни ж періодичне видання отримувало основний дохід з продажу газет та реклами.

"Навесні 2022-го редакція навіть змогла релокуватися на кілька місяців до більш безпечної Одеси. Але раз на тиждень ми поверталися в Миколаїв на верстку і друк газети. Під час війни побачили світ понад 150 номерів "Миколаївських новин", — розповів у коментарі ІМІ головний редактор газети Анатолій Білоножко.

Друк газети «Миколаївські новини». Анатолій Білоножко

"Ми працюємо поки на виживання. Маємо трохи передплатників на увесь 2025 рік, розраховуємо на пожвавлення бізнесу в Миколаєві. Почав приносити доходи наш сайт, хоча з його обслуговуванням є чимало проблем".

  • Проєкт "Економічна підтримка України". Отримувачі: Кривоозерська селищна рада, Виконавчий комітет Новоодеської міської ради, Первомайська міська рада;
  • "Проєкт енергетичної безпеки України". Отримувачі: АТ "Миколаївобленерго, КП "Миколаївоблтеплоенерго", Миколаївська обласна клінічна лікарня".

Директор комунального підприємства "Миколаївоблтеплоенерго" Микола Логвінов у коментарі кореспондентам Суспільного розповів, що призупинення фінансування за цим проєктом впливу на роботу підприємства не матиме.

"Припинення фінансування ніяк не має впливу на майбутнє підприємства. Як відновлять фінансування — плануємо й надалі співпрацювати".

Директор «Миколаївоблтеплоенерго» Микола Логвінов. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

  • Проєкт "Безпечні, фінансово доступні та ефективні лікарські засоби для українців (Безпечні та доступні ліки) — SAFE Med". Отримувачі: Миколаївська обласна база спеціального медичного постачання, обласні центри контролю та профілактики хвороб МОЗ;
  • Проєкт "Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні". Отримувачі: КНП "Миколаївський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр", обласні центри контролю та профілактики хвороб МОЗ;
  • Проєкт "REACH 95: Доступність якісних послуг з ВІЛ в закладах охорони здоров’я Україні". Отримувачі: управління охорони здоров'я: Миколаївської ОВА;

Фінансування з США через київських партнерів отримував і Миколаївський благодійний фонд "Вихід". Організація займається попередженням ВІЛ-інфекції, наркоманії, гепатитів, туберкульозу та інших соціально небезпечних захворювань у регіоні, розповіла директорка Олена Горячева.

Директорка фонду Олена Горячева. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

Фонд мав три проєкти, які фінансувалися з USAID: супровід хворих на туберкульоз, виявлення інфікованих на ВІЛ у групах підвищеного ризику та доставка АРТ-препаратівневід'ємний компонент програми надання комплексної медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ у віддалені населені пункти області. Нині ж роботу довелося призупинити, частина співробітників залишилася без зарплатні та роботи, а клієнти фонду — без послуг.

"За одним з проєктів у нас доставка АРТ-препаратів, у тому числі людям, які не можуть приїхати за АРТ-препаратами, ми оплачуємо доставку пошти. Тобто зараз просто під загрозою, що люди, які там, там пристойна кількість по області, можуть залишитися без АРТ", — розповіла Олена Горячева.

"На Миколаївщині це був єдиний проєкт, який цим займається".

  • Проєкт "Зміцнення громадської довіри (UCBI — 4)". Отримувачі: Громадські організації: "Добробат — добровольчий будівельний батальйон", "Ресурсний центр громадських ініціатив";

Частково з американськими донорами співпрацював миколаївський підрозділ громадської організації "Добробат", фахівці якого ремонтують будинки, пошкоджені російськими обстрілами. За словами керівника організації Юрія Осіпова, саме за цим проєктом розпочали роботу нещодавно.

"Проєкт в рамках UCBI 4 тільки розпочався. Ми успішно реалізували першу з трьох частин, проте частина проєкту, що стосувалася виготовлення та встановлення вікон у пошкоджених об'єктах, наразі призупинена. Інформації щодо строків її поновлення Добробат не має", — розповів керівник миколаївського підрозділу ГО "Добробат" Юрій Осіпов.

Керівник миколаївського підрозділу ГО «Добробат» Юрій Осіпов. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Голова миколаївського осередку Спілки економістів України Олексій Мірошниченко говорить, що основна причина аудиту і призупинення фінансування програм USAID — це вступ на посаду нового президента США Дональда Трампа. Також економіст називає інший важливий фактор.

"Великий вплив має російська пропаганда, яка постійно розкручує інформацію стосовно української корупції. Ми знаємо, що вона є, але ця інформація дуже широко поширюється і прихильниками росіян, і російськими спецслужбами. І стосовно того, що цю допомогу треба скорочувати, перевіряти. Оскільки республіканці були в опозиції до попереднього уряду і постійно критикували діяльність демократів, тепер вони мали перевірити цю діяльність", — говорить Мірошниченко.

Голова миколаївського осередку Спілки економістів України Олексій Мірошниченко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

До того ж, каже Олексій Мірошниченко, нинішню керівницю Агенції Саманту Павер на цю посаду призначив Джо Байден.

За словами економіста, 2024 року Україна отримала від Агенції США з міжнародного розвитку майже 5,5 мільярдів доларів.

"Ці всі гроші — спочатку вони використовувались для фінансування проєктів, а потім вони працювали в економіці — тобто сприяли активізації економічних процесів, що особливо важливо у воєнний час. У підсумку, це може призвести до скорочення програм економічної допомоги Україні".

Станом на третє січня 2025 року сайт USAID не працює.

Про USAID

United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.

Як йдеться на сайті USAID Україна, з початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року агенція надала Києву 2,6 млрд доларів на гуманітарну допомогу, а також спрямувала 5 млрд доларів допомоги на розвиток. Ще 30 мільярдів доларів були виділені у формі прямої бюджетної підтримки.

Загалом агенція інвестує та підтримує 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Зокрема йдеться про економічне зростання і торгівлю, гуманітарну допомогу, освіту, енергетику, інфраструктуру, технології тощо.

Довідковий Миколаїв