Кроки до деколонізації: на Миколаївщині планують перейменувати 10 населених пунктів

Фото: Верховна Рада України/Facebook

У Миколаївській області планують перейменувати десять населених пунктів у Баштанському, Вознесенському та Миколаївському районах. Відповідне рішення підтримали члени комітету питань з організації державної влади.

Про це 22 лютого повідомили у пресслужбі Апарату Верховної Ради України.

Комітет розглянув пропозиції органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій та рекомендації Українського інституту національної пам’яті, Національної комісії зі стандартів державної мови стосовно перейменування населених пунктів у зв'язку із вимогами законодавства щодо засудження російської імперської політики.

Фахівці ухвалили рішення підтримати перейменування десяти населених пунктів у регіоні:

• місто Южноукраїнськ Вознесенського району на місто Гард;
  • селище Грейгове Миколаївського району на селище Миролюбове;
  • село Червоний Став Баштанського району на село Сухий Став;
  • село Новоросійське Баштанського району на село Козацьке;
  • село Червонопілля Баштанського району на село Краснопілля;
  • село Червоний Став Баштанського району на село Тихий Став;
  • село Червоний Яр Баштанського району на село Терновий Яр;
  • село Юрʼївка Баштанського району на село Юріївка;
  • село Приют Вознесенського району на село Мальовниче;
  • село Уральське Вознесенського району на село Славне.

Наступним кроком буде розробка і винесення на розгляд Верховної Ради проєктів відповідних постанов.

Що відомо про перейменування населених пунктів на Миколаївщині

• 3 листопада 2021-го року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь запропонував змінити назви декількох населених пунктів у Миколаївській області через їхній "російськомовний характер". Зокрема, зі слів Тараса Кременя, йдеться про такі населені пункти як Первомайськ, Южноукраїнськ, Арбузинка та Луч.
  • 27 липня 2023-го року набув чинності Закон України про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімів. Тепер рішення про демонтаж радянської символіки може приймати місцева влада.
  • У місті Южноукраїнськ 25-го вересня на засіданні комісії з перейменування підбили підсумки громадського обговорення щодо перейменування міста. Шляхом голосування найбільша кількість містян підтримала назву Південноукраїнськ.
  • Повернути історичне минуле та викоренити політичні мотиви. Як триває перейменування Первомайська на Миколаївщині.
  • Баштанку на Миколаївщині не будуть перейменовувати. Такий висновок зробив Український інститут національної памʼяті. Назва "Баштанка" не належить до російської імперської політики, додали у повідомленні. Районний центр на Миколаївщині не підлягає перейменуванню.