Ремонт будинків і амбулаторії, перезапуск роботи магазинів: як на Миколаївщині відновлюють колишнє прифронтове село

Постамент на в’їзді до села Котляреве, Миколаївщина, 15 січня 2024 рік. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

На Миколаївщині відновлюють колишнє прифронтове село Котляреве. Завдяки благодійникам та місцевому бюджету реставрували дитячий садок, сільраду, поступово повертається бізнес. До 24 лютого 2022-го у Котляревському старостаті проживали 2,5 тисячі людей, нині — 1 400.

Які зміни відбулися за понад рік після відходу російських військ дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Поточний ремонт приміщень, даху, облаштування огорожі й заміни вікон та дверей дошкільного закладу коштували приблизно півтора мільйона гривень, говорить староста села Ольга Кравченко.

"Школа теж відремонтована, було два прильоти в заклад. То працює дистанційно. Забезпечила держава, відділ освіти дітей ноутбуками, дали планшети верствам населення, які потребують", — розповідає жінка.

Пошкоджена будівля в Котляревому, Миколаївщина, 15 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Понад 400 тисяч гривень витратили на ремонт будівлі сільради. Нині триває відновлення пошкоджених будинків, зазначає староста Котляревого. Таких домівок у старостаті, який об'єднує три села, приблизно 60 відсотків.

"Завдяки благодійним фондам: "Acted", норвежцям, "Карітас", будинки починаємо відновлювати. Дахи ремонтують, вікна ремонтують. За програмою єВідновлення одна жителька нашого старостату отримала сертифікат на придбання квартири в Миколаєві", — додає посадовиця.

Староста села Ольга Кравченко, Миколаївщина, 15 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Підприємець Олександр Приходько — власник магазину. Чоловік розповідає, четвертого липня 2022 року запам'ятає надовго. У той день в будівлю влучив російський снаряд.

"Була зруйнована частина магазину. Полум'я після вибуху перекинулося на другий поверх. Те, що не завалило, я не знаю, яким чином воно не посікло нас уламками. Це просто поталанило. Єдине, що встигли врятувати — тека з документами і ваги. Все", — пригадує підприємець.

Пошкоджений внаслідок російських обстрілів магазин у Котляревому, Миколаївщина. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Станом на січень 2024-го в Котляревому відновлені електро- та газопостачання, поштове відділення, аптека.

Фасад амбулаторії, Миколаївщина, 15 січня 2024 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Завдяки організації "Лікарі без кордонів" відремонтували й місцеву амбулаторію, розповідає медсестра Тетяна Стадович.

"Спочатку відновили нам дах. Був перекритий шифером, а зараз металопрофіль. У травні всередині зробили ремонт, замінили двері, вікна. Ходулі привезли, новий електрокардіограф, ширму. Перед цим нам привезли кушетки", — розповідає Тетяна Стадович.

Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв «Звертаємось дуже часто. І за консультаціями, і за ліками» Людмилажителька Котляревого

Зі слів медсестри, щоденно до закладу у середньому звертаються 20 людей.