«Визначні родини Миколаївщини»: вшанування поколінь Аркасів та Бабічів

За інформацією: Суспільне.

Валерій Бабіч на фоні публікацій з ним. Колаж: Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Родина Аркасів прославилась своєю діяльністю у військовій та морській справі. Слідом за ними, відомою на Миколаївщині стала родина Бабічів, яка з покоління в покоління втілює в собі віддану любов до Батьківщини та залишає нащадкам твори мистецтва.

19 березня у Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся захід, присвячений відомим родинам Миколаївщини. Його відвідали журналісти Суспільного.

Під час заходу голова ГО "Асоціації лідерів туристичного бізнесу Миколаївської області" Тетяна Чичкалюк нагадала, що Аркаси родом з півострова Пелопоннес у Греції.

"Там, на Пелопоннесі, люди традиційно мають назву аркасів".

"Єдиний, хто народився на своїй історичній землі — Захарій Андрійович Аркас", — розповіла Тетяна Чичкалюк.

Вона розповіла, що родина Аркасів переселилася до Миколаєва з Османської імперії, коли Захарій був ще дитиною. Тетяна Чичкалюк додає, що генерал-лейтенант, археолог та історик Захарій, разом зі своїм братом, генерал-ад'ютантом та адміралом Миколою, зробили внесок у розвиток міста та української культури загалом.

Микола Андрійович, Микола Миколайович, Захарій Андрійович Аркаси Колаж: Суспільне Миколаїв

Оригінальний 5 випуск газети «ОБЩЕСТВО» про сім’ю Аркасів, 19 січня 2013 року. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Книга Т. Губської «Нащадки славних прізвищ. Іноземці в Миколаєві», 2019 рік. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Презентація заходу «Визначні родини Миколаївщини», 19 березня 2024 рік. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

На заході була відзначена праця письменника, композитора та історика Миколи Миколайовича Аркаса. Він відомий своїми творчими досягненнями, зокрема оперою "Катерина", створеною на основі поеми Тараса Шевченка. Ця опера була представлена у Миколаївському академічному художньому драматичному театрі.

Директорка Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки Вікторія Агаркова розповіла про те, яким чином створювався проєкт.

"Виникла ідея створення проєкту "Аркасівська спадщина". Тому що однією з головних колекцій нашої бібліотеки, під час створення, була саме колекція Аркасів, яка складається з 46 книжок".

"Ідеєю було зібрати всю інформацію про родину Аркасів, яка зберігається в різних установах в одному місті. На сьогодні маємо унікальний інтернет-ресурс "Аркасівська спадщина", — розповідає директорка.

Могила Миколи Миколайовича в сімейному склепі Аркасів. Фото: Іван Гриценко/Wikipedia.

Будинок, в котрому народився Микола Аркас. Фото: Investigatio/Wikipedia.

Сімейний склеп родини Аркасів. Фото: Олексій Мезінов/Wikipedia.

Миколаївський академічний художній драматичний театр. Фото: Олексій Бєлобородов/Wikipedia.

Пам’ятник Миколі Аркасу. Фото: Олександр Андрейко/Wikipedia.

Серед присутніх на заході був Валерій Бабіч, син журналістки Тетяни Трескунової. Чоловік розповів, що протягом 36 років його мати працювала в редакціях газет Запорізької та Миколаївської областей, зосереджуючись переважно на культурі та освіті. Після смерті матері Валерій Бабич також розпочав літературну діяльність.

Валерій відомий як поет, проте відзначив, що має інженерну освіту і почуває себе інженером у душі. В ході свого виступу він зазначив, що, на його думку, американські авіаносці частіше піддавалися пожежам, у порівнянні з миколаївськими, які не мали значних пошкоджень.

Тетяна Чичкалюк, Валерій Бабіч та Вікторія Агаркова. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Виставка книг та експонатів бібліотеки. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Виставка книг та експонатів бібліотеки. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Під час заходу він представив книги та вірші свого сина Гліба Бабіча – українського поета, автора пісень та військового, який загинув у боротьбі за свободу України 28 липня 2022 року. Валерій Бабіч показав книгу свого сина "Вірші та пісні", яка стала його першою двомовною поетичною збіркою. Також було представлено вірш, написаний донькою Гліба, Даркою Бабіч на честь загиблого батька.

"Я радий, що після нього залишилась ця книга, оскільки після людини повинно щось залишитись", — зазначив Валерій Бабіч.

Валерій Бабіч презентує свою книгу про матір. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Виставка книг та експонатів бібліотеки. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Виставка книг та експонатів бібліотеки. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Виставка книг та експонатів бібліотеки. Фото: Яна Тітуренко/Суспільне Миколаїв.

Зазначається, що проєкт є результатом співпраці Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки, Державного архіву Миколаївської області, Миколаївського обласного краєзнавчого музею та громадської організації "Українське товариство "Просвіта Миколаївщини".

Довідковий Миколаїв