Третя платіжка та сервіси обслуговування: нововведення для миколаївців зі зміною газопостачальної компанії — інтерв’ю

За інформацією: Суспільне.

Труби газопостачання. Ілюстративне фото: Getty Images

У Миколаєві акціонерне товариство "Миколаївгаз" у 2023 році перейшло у підпорядкування "Нафтогаз Україна". Віднині воно належить Миколаївській філії "Газмережі". Змінилися реквізити для оплати та сервіси для передачі показань.

Кореспонденти Суспільне Миколаїв поспілкувалися з начальницею пресцентру філії Іриною Крісановою про те, що змінилося для споживачів.

Перехід з "Миколаївгаз" у "Газмережі"

З 15-го серпня 2023 року для Миколаївщини змінився оператор газорозподільних мереж. Ним стало акціонерне товариство "Миколаївгаз", що увійшло до складу групи "Нафтогаз України". Нині розподіляє газ у регіоні Миколаївська філія "Газорозподільні мережі України" — це національний оператор.

Зі слів Крісанової, для споживачів цей перехід намагалися зробити максимально простим — газопостачання в області не припинялося. Змінилися реквізити для оплати та сервіси передачі показань, говорить жінка.

Нові сервіси для споживачів

Створено особистий кабінет на сайті "Газорозподільні мережі України".

Він максимально простий, заходите через будь-яку пошукову систему на сайт газорозподільних мереж, обираєте філію. У цьому випадку для Миколаївщини — це буде Миколаївська філія, за допомогою електронної пошти реєструєтеся і це повноцінний особистий кабінет, що замінює і паперові квитанції, і має можливості провести оплату, сформувати рахунок, якщо він потрібен саме у паперовому вигляді, і роздрукувати його.

Передавати показники, також там. За адресою розміщена вся основна інформація, що стосується особового рахунку споживача. Кожну вашу оплату воно буде оновлюватися на сайті, тому що є ситуації з якими до нас звертаються споживачі, коли у мобільних додатках банків не відображена оплата, вона висить у вигляді заборгованості.

Тут хочу пояснити, що ми не відповідаємо за роботу саме банківських сервісів, тому актуальні цифри, оновлені, вони будуть розміщені саме на сайті Миколаївської філії в особистих кабінетах споживачів, і там можна чітко бачити, який платіж був, який пройшов, який ні.

Річна замовлена потужність та її вплив на нарахування за розподіл газу

У газовій інфраструктурі є таке розуміння, як "газовий рік". Це проміжок часу від 1 жовтня до 30 вересня протягом року. Тобто від 2022-го. Ну, зараз ми рахували на 2024-й рік. Так, за цей проміжок часу, з 2022-го по 2023-й рік — де береться споживання газу домоволодінням. І ось цей об’єм, який споживає домоволодіння в середньому на рік — це і є річна замовлена потужність.

Також є постанова Національної комісії, яка регламентує мінімальні об’єми споживання, тобто це стосується, якщо у квартирі, наприклад, встановлена тільки газова плита — це 39 метрів кубічних на рік; якщо це плита, котел, колонка — це 314 кубів на рік. Якщо ви споживаєте більше, то відповідно сума за доставку газу буде більшою. Але, якщо ви споживаєте менше, це гранично низькі рівні, від яких рахується річна замовлена потужність і відповідно оплата за доставку газу.

Підтримання тиску в обладнанні

Наше обладнання та обладнання на будинках — комбіновані будинкові регулятори тиску, наші шафові регулятори тиску, те, що можна побачити в місті — у нас ще жовті шафи, те, що розміщено за містом — регуляторні пункти, вони працюють для того, щоб споживач міг у будь-який момент скористатися будь-яким своїм газовим приладом, тобто будь-то плита, будь-то колонка. Від нас вимагається дотримання певного тиску в мережі для того, щоб споживачі могли цим всім відкрито, спокійно, скажемо так, користуватися.

Тобто, якщо зараз людина виїхала на місяць, на два, на пів року, вона повертається, вона має включити там плиту, колонку, котел для обігріву, і все це обладнання має працювати. Так-от для того, щоб воно функціонувало в повному об’ємі, для того, щоб не було проблем з автоматикою, необхідно підтримувати певний тиск.

Чому люди отримують дві платіжки

Дві платіжки отримали споживачі у жовтні 2023 року. І, можливо, хтось зараз знову може їх отримати, тому що АТ "Миколаївгаз" втратила свою ліцензію — тобто право на виконання послуг розподілу газу в Миколаївській області з першого жовтня 2023-го року. Відповідно необхідно було провести остаточний розрахунок для споживачів. Якщо хтось мав переплату за особовим рахунком, вони могли звернутися до нас, до АТ "Миколаївгаз" з заявою про повернення коштів з певним пакетом документів — це заява, паспорт, код, і реквізити банківської карти.

Якщо за особовим рахунком була заборгованість, відповідно було надіслано рахунки для того, щоб споживачі могли оплатити, бачачи, щоб не було, не організовувати знову переплату. Тобто людина знає, що там в середньому їй треба заплатити 70 гривень, а в неї нарахування 68,71 гривні по перерахунку. Для того, щоб остаточно проінформувати, яка остаточна сума для оплати, було сформовано рахунки і надіслано споживачам.

І, через те, що Миколаївська філія почала працювати, надійшла друга вже платіжка на нового оператора ГРМ (газорозподільної мережі) з новою цифрою нарахування за розподіл газу. Хочу звернути увагу, що зараз говоримо про "газовий рік", який по вересень місяць береться за основу, але зміна оплати, сума за розподіл газу вона фіксована щомісячна на рік. З 1-го січня 2024-го року вже і в особистих кабінетах, і в платіжках люди будуть бачити цифру за розподіл газу фіксовано, яку необхідно сплачувати протягом 2024-го року.

Хочу звернути увагу, що Національна комісія не підіймала, не змінювала тариф для Миколаївської філії. Тобто він залишився на тому рівні, на якому був для АТ "Миколаївгаз" — 2 гривні 38 копійок. Але від залежності від споживання домоволодінням або якщо люди виїхали і не передавали покази своїх лічильників, тобто відповідно їм здійснюється нарахування за середніми їх об’ємами.

Третя платіжка: за що і навіщо

У вересні 2023-го року Міністерство енергетики затвердило Наказ про Порядок проведення технічного обслуговування газових мереж багатоквартирних будинків. Це питання гостро стоїть вже декілька років, що стосується обслуговування саме внутрішньо будинкових газопроводів.

Зараз між нами, як операторами ГРМ та власниками домоволодінь, цей наказ ставить певну крапку і розмежовує наші зони відповідальності. Відповідно до цього наказу всі оператори ГРМ, це стосується не лише Миколаївщини, будуть виконувати технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це перевірка системи на цілісність її роботи, на її справність — це огляд газопроводів, це огляд зварних швів, це огляд вимикаючої арматури, яка встановлена на мережах будинку, це опресування газопроводу, яке дає можливість перевірити, чи наявні у газопроводах мікровитоки, чи може це становити небезпеку, чи це вибухонебезпечно, усунення цих всіх неполадок на мережах і відновлення газопостачання споживачам.

Вже розроблено та розміщено на офіційному сайті графік проведення технічного обслуговування та його вартість. До графіка, зараз на 2024-й рік, не внесено всі будинки по Миколаївщині, тому що відповідно до Наказу Міністерства енергетики є певні критерії, за яким відбиралися будинки. Тобто це будинки, які одні із перших були газифіковані або які не мали до цього жодних договірних відносин щодо обслуговування мереж. Це технічне обслуговування буде виконуватися один раз на три роки.

Хочу заспокоїти, що ця третя платіжка для споживачів на одну квартиру вона буде один раз на три роки. Ми не говоримо про щомісячну сплату за ці роботи. Тобто вже коли проведено технічне обслуговування будинку на офіційному сайті розміщується Акт виконаних робіт, тобто будь-який мешканець будинку може зайти на офіційний сайт і подивитися, що конкретно було зроблено за його адресою, які там було виявлено недоліки, які було виявлено дефекти, як їх усунено.

Ми не говоримо про великі суми — це може бути від 150 гривень на квартиру незалежно від кількості мешканців. Це середня ціна, усі цифри розміщені на сайті. Можна зайти подивитися в переліку свою адресу, якщо її нема — вона буде на наступний рік і так далі.

Як дізнатися про те, що в будинку буде проводитися технічне обслуговування

З Наказу Міністерства енергетики нас, як надавача послуг, зобов’язують проінформувати про проведення таких робіт по адресі. І за п'ять днів до дати проведення технічного обслуговування у місцях загального користування, тобто на інформаційних дошках біля під’їздів, буде розміщено оголошення про те, що буде технічне обслуговування.

У момент, проведення обслуговування й опресування системи будинку, газопостачання зупиняється на будинок. Для того, щоб його відновити, фахівцям треба потрапити до кожної квартири. Вони обстежують лічильник, з’єднання на лічильнику, крани у квартирі, щоб впевнитися, що немає витоків. Якщо система не тримає тиск, відповідно є десь виток газу, і небезпечно знову підключати газ, тому що це може стати причиною загазованості приміщення і нещасних випадків.

У нас є спеціальні прилади, що фіксують навіть мікроскопічні витоки газу, тому маємо бути впевнені, що система працює цілісно. Коли все перевірено, ми знаємо, що падіння тиску немає — газопостачання на будинок відновлюється.

Довідковий Миколаїв