Власними силами та з допомогою благодійників. Як на Миколаївщині відновлюють колишнє прифронтове село

Будівельник працює у будівлі спортивного залу Висунського ліцею, 22 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Колишнє прифронтове село Висунськ, що на Миколаївщині, відновлюють після російських ударів. Обстріли пошкодили будинки місцевих жителів та інфраструктуру, зокрема школу та дитячий садок.

Як відновлюється населений пункт — у матеріалі Суспільного.

Загалом у Висунському старостинському окрузі, що включає шість сіл, станом на листопад 2023 року проживає 1 794 людини. До повномасштабної війни їх було майже три тисячі.

Хоча Висунськ позбувся статусу прифронтового села, повернулись не всі жителі, розповідає голова старостинського округу Сергій Кривошей.

"У окрузі пошкоджено майже 165 будинків — хто більше, хто менше. Вщент зруйнованих немає. Майже зруйнованих п'ять", — зазначає Сергій Кривошей.

Голова Висунського старостинського округу Сергій Кривошей. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У населеному пункті триває відновлення об’єктів інфраструктури.

"У амбулаторії своїми силами залатали верх. У дитсадку так само замінили вікна, які розбиті були й двері. Там ще ремонт продовжується. Були "прильоти" в будинок культури. І заодно були пошкоджені вікна церкви. Там силами церковної громади вони були закриті", — розповідає староста.

Пошкоджена церква у Висунську, листопад 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У червні 2022 року внаслідок удару двох російських ракет пошкоджень зазнав Висунський ліцей. З того часу завершили ремонт й шкільні класи вже чекають на учнів.

"Ми тільки чекаємо гарних новин від ЗСУ, щоб була відсунута лінія фронту якомога далі від нас, і ми розпочинали навчання. Зараз у нас в школі організовано навчання онлайн з використанням дистанційних технологій", — говорить директорка закладу Вікторія Максименко.

Шкільний клас у Висунському ліцеї. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

У ліцеї станом на 22 листопада навчається 166 учнів. З них 13 дітей-переселенців. У школі облаштували укриття та все необхідне для початку навчання офлайн.

"У сховищі облаштовані дві туалетні кімнати. Є кімната для зберігання води й дві великі кімнати, де діти можуть перебувати під час повітряної тривоги", — каже директорка.

Директорка закладу Вікторія Максименко. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Також завдяки благодійній організації "SavEd" облаштували цифровий освітній центр.

"У нашому "Вулику" є 22 ноутбуки, планшети, навушники, мишки. Діти можуть роздрукувати якісь документи, картинки, розмальовки, роздрукувати реферати. Ми також їм в цьому допомагаємо", — говорить тьюторкаособа, що веде індивідуальні або групові заняття із учнями, студентами, наставник Ксенія Гирченко.

Цифровий центр у ліцеї. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Станом на листопад в закладі ще продовжують ремонт спортивного залу.

Ремонт спортивного залу. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Голова Березнегуватської селищної ради, до складу якої входить Висунськ, Сергій Бойко говорить, від обласної військової адміністрації вони отримали 77 вікон та на їхнє встановлення виділили 543 тисячі гривень.

"Люди відбудовують своє житло – хто своїми силами, хтось завдяки волонтерським організаціям: "Людина в біді" і "Янголи милосердя". Вони беруть приватні будинки, де легкий і середній ремонти", — каже Сергій Бойко.